ورزش برای همه
ورزش برای همه

شفر با استقلال چه کرد

شفر با استقلال چه کرد

شفر با استقلال چه کرد؟

پس از برکناری علی منصوریان و روی کار آمدن وینفرد شفر،تغییرات را به وضوح میشود در استقلال حس کرد.

حتی با گذشت دو بازی و فرا رسیدن دربی،استقلال دربی متفاوتی را تجربه کرد و به هیچ وجه مقابل پرسپولیس دست و پا بسته نبود و مانند سالهای پیش دفاع اتوبوسی نکرد و شجاعانه باخت که همین امر موجب رضایتمندی هوادارن استقلال پس از دربی شد.

شرایط به گونه ای پیش رفت که شفر به خوبی بازیکنان استقلال را شناخت و به یک ترکیب ثابت دست پیدا کرد و نخستین کار و ساده ترین کاری که انجام داد تغییر سیستم بازی بود که از 4-2-3-1 با استایل تدافعی به 4-4-2 تهاجمی رسید.

این تغییر سیستم همراه شد با جا به جایی بازیکن هایی مانند سید حسین حسینی که جای رحمتی را در دروازه گرفت و روزبه چشمی که به خط دفاعی آمد و پادوانی را نیمکت نشین کرد.

از فرشید باقری و جبارف و داریوش شجاعیان هم میتوان به عنوان گزینه های تازه احیا شده نام برد که در تیم شفر به مهره های کلیدی تبدیل شدند.

نکته مثبت دیگری که میتوان نام برد اجرای پرسینگ در زمین تیم مقابل است.استقلال علی منصوریان در زمین خودش میماند و توپ را به حریف می سپرد تا از ضد حملات استفاده کند که هرگز در شخصیت تیم بزرگی مثل استقلال نبود با چنین شرایطی بازی کند.

ولی با توجه به روحیه تهاجمی پیرمرد آلمانی،استقلال با گرفتن توپ و بازی کردن در همه جای زمین،دوباره جان گرفت و دوباره شخصیت به این تیم برگشت.

یک مثال در فوتبال است که میگوید تا زمانی که توپ را در اختیار داری گل نمیخوری!دقیقا این موضوع برای استقلال به حقیقت پیوست و استقلال تهاجمی و صاحب توپ از بدو آمدن شفر تنها یک گل خورده است!

 

شفر ، شفر با استقلال چه کرد، جان دوباره استقلال با مو سپید ژرمن وینفرد شفر ، رمز و رموز این آلمانی با سواد شفر را نمیشود فهمیدچه نوع رفتاری دارد که اینگونه جواب داده ، شفر بدون شناخت از تیم های ایرانی چگونه آنالیز میکند و....

 

از طرفی دیگر میل به برد در بین بازیکنان موج میزند و استقلالی ها از دقیقه یک تا دقیقه آخر بازی میجنگند و هیچ بازیکنی به خودش اجازه نمیدهد در زمین راه برود که این امر علاوه بر اضافه کردن تمرینات بدنسازی،به نوع برخورد و جدیت مربی هم برمیگردد که چگونه توانسته است در مدت زمان کوتاه چنین کاری را انجام دهد.

جدا از همه این نکاتی که به چشم می آید،بسیاری از رمز و رموز این آلمانی با سواد را نمیشود فهمید که در تمرین چه میکند و چه نوع رفتاری دارد که اینگونه جواب داده است و یا نوع آنالیز کردن تیم ها را بدون شناخت از تیم های ایرانی با چه شرایطی انجام میدهد و مهم تر از همه چگونه حاشیه ها را به راحتی جمع میکند و با اعضای هیئت مدیره درگیر نمیشود و رحمتی قهر نمیکند و لیدر کسی را نمیزند و … .

همه این ها در دوماه گذشته به وقوع پیوسته است و تیم ناکام و سردرگم اوایل فصل به یک باره چنین بازگشتی را داشته است.

این ها درس است.باید قلم و خودکار برداشت و نت برداری کرد.(آقایی که اینکاره نیستی با مربی شدنت آبروی هفتاد ساله یک تیم را نبر و با احساسات سی میلیون آدم بازی نکن!برو به همان بیزینست برس.انگار مربیگری شغلی است برای نشان دادن خود جلوی دوربین و استفاده از الفاظ نادرست انگلیسی.

نه باور کن این چنین نیست.آقای عزیز این پیرمرد هفتاد ساله با کوله باری از تجربه و کارنامه ای درخشان بسیار بی ادعا در استقلال کارش را آغاز کرد و از هیچ چیز گلایه ای نکرد و گفت همه چیز اوکی است.

شما با سابقه پنج ساله ات در مربیگری روزی ده بار به زمین و زمان لعنت میفرستادی!لعنت به فدراسیون،لعنت به این فوتبال،لعنت به این لیگ!دوست عزیز با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشود و با ژست مربیگری گرفتن تو مربا هم نمیشوی چون مربیگری مجموعه ای از علوم مختلف است و تنها چیزی که نیاز ندارد دلقک بازی است.)

پس از آمدن برانکو و شفر به فوتبالمان متوجه شدیم که در زمینه مربیگری چه اندازه عقب هستیم و حالا باید بیشتر دقت کنیم تا احساسات را به انتخاب عقلانی مربی ترجیح ندهیم و این امر باید برای مدیران باشگاه ها درس عبرتی شود که با حرف دلال ها و لیدر ها برای تیمی مربی انتخاب نکنند و کار را به اهل فن بسپارند که قطعا این اهل فن هواداران نیستند چون همین هواداران علی منصوریان را آوردند و سپس فراری اش دادند.

با همه این تفاسیر باید منتظر ماند و دید که مو سپید ژرمن،آبی های پایتخت را به چه اندازه رو سپید میکند.

 

 

تهیه و تنظیم: سید بهمن صفوی

از همین نویسنده بخوانید:

نیمار در پاریس ، چرا نیمار راهی مادرید نشد

لیگ جزیره – نگاهی به لیگ جزیره پیش از آغاز مسابقات

پرسپولیس جهانی میشود

علی کریمی و مربیگریه نفت تهران

استقلال تیم هجومی و رویایی – نگاهیبه استقلال،پیش از شروع لیگ

لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۷- سه میزبانی خاطرانگیز

دورتموند-چشم نواز با پیتر بوش

کریستین رونالدو-اژدهای آدم نمای فوتبال- ماشین گلزنی

قهرمانی رئال مادرید ، زیدان و رونالدو بر بام فوتبال اروپا

فینال لیگ قهرمانان اروپا ، رئال مادرید – یوونتوس

لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۷ – دوباره والیبال و دوباره هیجان

ارنستو والورده و بارسلونایی جدید

پرسپولیس لخویا -آیا پرسپولیس آبروی فوتبال ایران را امشب میخرد؟؟؟

استقلال و العین جنگ روانی فراتر از جنگ فنی

اختصاصی/sportforall

درباره

کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی- بازیکن سابق تیم استیل آذین تهران-مربی فوتبال


ارتباط با ( سید بهمن صفوی) در اینستاگرام

1 دیدگاه

  1. وحید دیرنده

    سلام درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود ممنون از اشتراک گذاریتون موفق و پیروز باشید دوست عزیز.

ارسال دیدگاه جدید

توجه داشته باشید پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد . گزینه های ستاره دار الزامی می باشد *

تماس با ما

ایمیل: ehsan.saberi@dr.com

تلفن : 09193432106

ایمیل: v.baghaei1993@gmail.com

تلفن : 09193174357

مشترک خبرنامه ما شوید