ورزش برای همه
ورزش برای همه

DOMS کوفتگی تاخیری عضلانی چیست

DOMS کوفتگی تاخیری عضلانی چیست

DOMS کوفتگی تاخیری عضلانی

همه کسانی که برای اولین بار در یک فعالیت بدنی خیلی شدید شرکت کرده اند،در قسمت عضلات و مفاصلی که در آن فعالیت در گیر بوده اند،احساس درد،سوزش،کوفتگی یا حساسیت موضعی نسبت به فشار یا لمس را تجربه کرده اند.
چه بسا افرادی که به خاطر همین درد و کوفتگی عضلانی از انجام فعالیت بدنی در نوبت های بعدی باز مانده اند و یاانجام آن فعالیت را برای همیشه کنار گذاشته اند.
البته این حالت در ورزشکاران حرفه ای نیز بروز می کند.یعنی ورزشکاران حرفه ای که در یک فعالیت بدنی شدیدی که برای عضلات نا آشناست،شرکت می کنند،در ناحیه مفاصل و عضلات در گیر در آن فعالیت نا آشنا دچار درد و کوفتگی می شوند.
این درد و کوفتگی به دو صورت ۱_کوفتگی حاد۲_کوفتگی تاخیری DOMS ظاهر میشود.کوفتگی حاد موقتی بوده و معمولا چند دقیقه تا چند ساعت پس از فعالیت بروز می کند و به همین دلیل به آن کوفتگی حاد می گویند.
علت اصلی کوفتگی حاد را کم خونی موضعی و تجمع تولیدات اضافی سوخت و سازی(اسید لاکتیک و پتاسیم)دانسته اند.کم خونی موضعی مانع از خروج اسید لاکتیک و پتاسیم می گردد و این امر سبب می شودکه این مواد تا سطح تحریک گیرنده های واقع در عضلات انباشته شوند

DOMS ، کوفتگی تاخیری DOMS چیست،علت بروز DOMS ،کوفتگی تاخیری(DOMS)بعد از گذشت چه زمانی رخ می دهد ، DOMS با انقباض های برون گرا ارتباط دارد و.....
کوفتگی تاخیری(DOMS) بعد از گذشت ۲۴_۴۸ ساعت بعد از یک فعالیت شدید آغاز می شود و بسته به شدت آن تا ۲ هفته ادامه خواهد داشت. DOMS دارای دامنه ای از متوسط(۲۴ ساعت بعد از فعالیت)تا شدید(۵روز بعد از فعالیت)می باشد.
تلاش های زیادی برای بررسی علت بروز DOMS صورت گرفته است اما علت اصلی و دقیق آن نامشخص باقی مانده است.هر چند درجه و میزان آسیب،وابسته به شدت،مدت و مهم تر از همه،نوع فعالیت انجام شده می باشد،به طوری که انقباض عضلانی برون گرا نسبت به انقباض درون گرا و ایستا بیشترین آسیب عضلانی را بعد از فعالیت به وجود می آورد
در مجموع متخصصین بر این باورند کوفتگی تاخیری عضلانی ریشه در آسیب بافتی ناشی از فشار مکانیکی بر عضله و تاندون دارد.پارگی های بسیار ریز تارهای عضلانی باعث از هم گسیختگی سارکومرهای منظم می شود.
احتمالا این آسیب ساختاری،یک پاسخ ایمنی را به راه می اندازد که باعث رهایش انواع هیستامین و پروستاگلاندین و تورم یا آماس شده و در نهایت به احساس درد منجر می شود.به طور کلی DOMS با انقباض های برون گرا ارتباط دارد.مربیان نظریه ای را مطرح می کنند که لاکتات باعث DOMS می شود،اما در حقیقت چنین نیست و مدرکی در تایید این فرضیه ارائه نشده است.

 

تهیه و تنظیم: محمدرضا زرین کمر

از همین نویسنده بخوانید:

تارهای عضلانی تعیین کننده نوع فعالیت ورزشی – کند انقباض تند انقباض

عرق کردن – تاثیر پوشیدن تی شرت در مقایسه با بدن بدون تی شرت

مکمل برای افزایش سنتز پروتین عضلات

دوپینگ خونی

اختصاصی/sportforall

 

درباره

کارشناس ارشد فیزیولوژی و تغذیه ورزشی-مربی بدنسازی پیشرفته مربی والیبال


ارتباط با ( محمد رضا زرین کمر) در اینستاگرام

ارسال دیدگاه جدید

توجه داشته باشید پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد . گزینه های ستاره دار الزامی می باشد *

تماس با ما

ایمیل: ehsan.saberi@dr.com

تلفن : 09193432106

ایمیل: v.baghaei1993@gmail.com

تلفن : 09193174357

مشترک خبرنامه ما شوید