ورزش برای همه
ورزش برای همه

پاورپوینت روانشناسی ورزشی – شخصیت و ورزش

پاورپوینت روانشناسی ورزشی – شخصیت و ورزش

پاورپوینت روانشناسی ورزشی – شخصیت و ورزش

واژه « شخصیت» در زبان روزمره معانی گوناگونی دارد. مثلاً وقتی که در مورد کسی گفته می شود « بسیار با شخصیت است » غالباً درجه کارآیی و جاذبه اجتماعی وی مورد نظر است.

معمولاً در پرورش شخصیت سعی بر این است که به شخص برخی مهارت های اجتماعی یاد دهند و وضع ظاهری و شیوۀ سخن گفتن او را بهبود بخشند تا وی واکنش مطلوبی در دیگران برانگیزد. گاه کلمۀ شخصیت به منظور توصیف بارزترین ویژگی شخص به کار می رود.

شخصیت و ورزش مجموعه ای پایدار از ویژگی ها و گرایش هاست که مشـابهت ها و تفاوت های رفتار روان شناختی افراد (افکار ، احساسات و اعمال) را که دارای تداوم زمانی بوده و ممکن است به واسطه فشارهای اجتماعی و زیست شناختی موقعیت های بلاواسطه شناخته شوند یا به آسانی درک شوند، مشخص می کند.

شخصیت در واقع پدیده ای تکاملی و تدریجی است که تحت تأثیر بسیاری از عوامل درونی و بیرونی از جمله وراثت ، خصوصیات جسمانی و شرایط اجتماعی قرار می گیرد، رشد می کند و تکامل می یابد.

امروزه با پیشرفت علوم زیستی و روانشناسی کاملا مشخص شده که موجودی به نام انسان مجموعه ای است از ویژگی های جسمانی و مشخصه های روانی که مطلقا از یکدیگر قابل تفکیک نیستند.

تغییرات بدن انسان مساوی است با تغییرات روح و دگرگونی روح با دگرگونی بدن برابر است.بدن انسان همیشه به صورت یک کل واحد عمل می کنند، نه به صورت یکسری بخش های جدا از هم،ذهن و بدن از هم جدا نیستند و تقریبا هیچ پدیده ای وجود ندارد که تاثیرات آن تنها جسمی یا روانی باشد نه ذهن از عناصر و استعدادهای مستقل تشکیل شده است و نه جسم از بخش های متفاوت به وجود آمده است. تغییر در هر بخش آن می تواند بر کل بدن اثر بگذارد.

از سویی دیگر،همسازی یکی از متمایز ترین جنبه های حیات معنوی هر فرد،شخصیت او می باشد.شخصیت هر فرد همان الگوی کلی یا ساختمان بدنی،رفتار،علایق،استعدادها،توانایی،گرایش ها و صفات دیگر او است.

به این ترتیب می توان گفت که منظور از شخصیت،مجموعه یا کل خصوصیات و صفات فرد است.

در رابطه با اثر ورزش بر شخصیت انسان،یکی از گسترده ترین عقاید این است که ورزش،از راه های گوناگون در روحیه و شخصیت ورزشکاران اثر مثبت می گذارد.چنین تاثیرات مثبتی ممکن است موقت یا دایمی باشد یا در مورد افراد جوان تر،به این دلیل که فرایند رشد و تکامل روانی و عاطفی آنان در حال تکوین است.

بیش از افراد مسن صفت داشته باشد.احتمالا مهم ترین جنبه این تاثیرها،رشد شخصیت است.علاوه بر رشد شخصیت،ورزش به طور موثری در تحول

(جنبه اجتماعی شخصیت) یا ( صلاحیت و شایستگی اجتماعی) فرد اثر داشته است.

 

برای مطالعه و دریافت کامل فایل به صورت پاورپوینت روی لینک زیر کلیک نمایید.

دانلود (PPTX, Unknown)

اختصاصی / sportforall.ir

درباره


ارتباط با ( وحید بقایی) در اینستاگرام

ارسال دیدگاه جدید

توجه داشته باشید پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد . گزینه های ستاره دار الزامی می باشد *

تماس با ما

ایمیل: ehsan.saberi@dr.com

تلفن : 09193432106

ایمیل: v.baghaei1993@gmail.com

تلفن : 09193174357

مشترک خبرنامه ما شوید